Jak jsem sázel ebook Podnikání v USA

Asi víte, že jsem fanda do elektronických knih, a když mne tedy Honza Vaňhara poprosil, jestli bych mu nepomohl s výrobou jeho Podnikání v USA pro Kindle a iPad, rád jsem souhlasil. Jelikož jsem před tím sázel jen pár menších kousků pro sebe a pár přátel, byl jsem zvědavý, jak to dopadne.

Dopadlo to dobře, knížka už se úspěšně prodává (300 prodaných kusů za prvních 24 hodin) a já z toho mám radost. A protože bych rád povzbudil i všechny ostatní autory k tomu, aby si své práce vydávali v elektronické formě sami, dávám zde k dispozici popis svého postupu. Možná není nejlepší, ale funguje a zvládne ho snad každý.

Pro začátek ale jedno doporučení: Chcete-li vysázet e-book v MOBI (pro Kindle a některé telefony) nebo v EPUB (pro iPad a některé neznačkové e-ink čtečky) pro vlastní potřebu bez velkých nároků na typografii a knihy velmi krátké (poezii, jednotlivé články apod.), zvolte kombinaci vizuálního editoru Sigil a konvertoru Calibre. Nebudete muset pracovat s HTML a vše bude jednodušší.

Jen v případě, že chcete udělat opravdu profi e-book, delší, složitěji strukturovaný a s vyššími nároky na typografii, zvolte kombinaci XHTML + Mobipocket Creator + Calibre, kterou popisuji v následující podrobné prezentaci (zde čitelnější verze přes celou obrazovku).

Jinak nedávno vydal taky Patrick Zandl svou Koncernovou pětiletku jako e-book a zajímavě popsal své první zkušenosti s jejím prodejem.

Doplněno 29. 5. 2011: Recenzi knížky Podnikání v USA vydal Martin Hassman, který mi pomáhal e-book testovat.

, 28. 05. 2011 23:06, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

  1. Ja osobne preferuji spis git-scribe protoze se dokumenty verzuji a psat v markdownu mi prijde jednoduche. Vygenerovana verze je v HTML, PDF, MOBI i EPUB a vypada velmi dobre.

    Ladislav Prskavec · 5004 days ago · #

  2. Díky za pěkný návod. Určitě bych měl pár textů na test co bych chtěl převést do e-booku. Tak uvidíme jak to dopadne

    — Honza · 5004 days ago · #

  3. Marku, dobrý postup, ale spousta, opravdu spousta toho chybí. MobiPocket je relativně jednoduchý, problémy nastávají v epubu – ten jsi přešel. A epub je asi ten nejpoužívanější formát pro Apple a pro většinu čteček – mimo Kindle.
    Osobně bych preferoval postup: výroba ePUB a z něho Mobi – ten je chudší variantou epubu a v tomto pořadí konverze vcelku funguje.

    Jirka V. · 5004 days ago · #

  4. [1] Ladislave, díky za tip. Pro netechnické uživatele to vypadá dost složitě, ale programátorům by se mohl git-scribe hodit.

    [3] Jirko, určitě jste zkušenější, takže nejspíš máte pravdu. Já zvolil tohle pořadí jednak proto, že zadáním byla především verze pro Kindle, a jednak proto, že ePUB sám nemám moc v čem testovat (pomáhali mi ho testovat kamarádi, kterým tímto děkuji). Problémy při konverzi do ePUBu jsem neměl, proto jsem to v návodu zkrátil.

    Marek Prokop · 5004 days ago · #

  5. Pěkný návod. Našel jsem v něm několik tipů, jak vylepšit typografickou část v mém vlastním procesu tvorby ebooku. Místo Mobipocketu a Calibre to dělám následovně: DOC -> HTML (+metadata) -> kindlegen (via PHP).

    Co mi však v návodu chybí je zmínka o tom, jak jsi řešil dělění kapitol, tedy to, co se obvykle (složitě) dělá přes NCX?

    Martin Š. · 5004 days ago · #

  6. [5] K dělení na kapitoly stačila tři opatření (a všechna jsou v návodu uvedena):

    1) Celý text je strukturován nadpisy H1, H2 a H3.
    2) V Mobipocket Creatoru jsem nastavil, že má první dvě úrovně nadpisů použít k vytvoření obsahu.
    3) Před každým H1 je vložen pagebreak.

    Marek Prokop · 5004 days ago · #

  7. U epubu je třeba dát hlavně pozor na to, aby se do výsledného souboru vložily fonty. Nevím jak mobilpocket, ale calibre to zatím automaticky neumí. Fonty se embedují metodou @fontface a krátký návod je třeba zde:
    http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=61587

    bozo.cz · 5003 days ago · #

  8. [7] Bozo, Kindle fonty neumí, takže to jsem vůbec nemusel řešit.

    Marek Prokop · 5003 days ago · #

  9. na převod do html z doc je dost dobré makro od Honzy Hučína – http://suplik.petnik.cz/stahnete/word2html.zip

    je to .dot šablona, není třeba ji mít jako výchozí, stačí ji někam mrsknout. o
    tevřu ji, nakopíruju do ní text z doc souboru a spustím makro wordtohtml. funguje i v office 2007
    vyleze z toho nádherně čisté html, včetně seznamů, hlaviček a kurzivy.

    SuE · 5003 days ago · #

Commenting is closed for this article.