Pokud mne sledujete na Facebooku, už víte, že jsem si nedávno pořídil Kindle a že teď všechny otravuji tím, jak jsem z něj nadšený. Jenže vás, milí čtenáři Sovy v síti, jsem Kindlem ještě neotravoval, tak si to taky užijte.
Kindle je čtečka elektronických knih od Amazonu. Možná jste četli o jeho skvělé vlastnosti blablabla nebo ještě úžasnější funkci blablabla. Tím vás ale nechci zdržovat. Mám pro vás totiž něco zajímavějšího, něco, co jsem sám objevil až dnes. Nazval bych to…
Musím ale začít funkcí, která je sice ještě 1.0, ale přesto hrála v mém rozhodování, zda do Kindlu jít, podstatnou roli. Říkám jí výstřižky, Kindle jí nazývá highlights. Vyberete v knížce kus textu, kliknete a citát se uloží do zvláštního souboru, se kterým pak můžete dále pracovat v počítači.
Protože na Kindlu hlavně studuji odbornou literaturu, vystřihávám o sto šest a občas si na kindlí klávesnici k výstřižku i něco poznamenám. Tak to alespoň fungovalo až do včerejška, kdy jsem dočetl poslední knížku koupenou ještě od O’Raillyho, ne přímo od Amazonu.
Dnes jsem začal číst první opravdu amazonskou, plnokrevně kindlovní knihu a najednou koukám, že už mám vystřiháno. Vizte obrázek:
Je to moc malé? Tady je ještě detail:
Ano, vidíte správně. V textu je označena pasáž, kterou si uložilo 12 dalších čtenářů. Dokonce si mohu z menu otevřít seznam všech cizích výstřižků seřazený podle počtu vystřihovačů, skákat z něj do knížky a zpět nebo si ho přenést do PC.
Vtip je v tom, že se všechny výstřižky ukládají nejen do Kindlu, ale i na servery Amazonu. Primárně proto, aby šly synchronizovat s jinými zařízeními — mohu si totiž knížku rozečtenou na Knindlu otevřít třeba v androidím telefonu a tam pokračovat přesně od stránky, na které jsem skončil, s výstřižky, poznámkami a záložkami, které jsem si dosud udělal.
A jak je vidět, někoho chytrého v Amazonu napadlo využít dat na serveru k elegantnímu crowdsourcingu. Paráda!
(Pozorní čtenáři si jistě všimli, že odkazy na Amazon obsahují můj affiliate kód. Když na ně kliknete, způsobíte mi bezpracné zisky s nejméně osmi nulami za desetinnou čárkou. Rozhodně tedy na nic neklikejte!)
Mimochodem, pokud o nějaké čtečce elektronických knih uvažujete, přečtěte si dva hezké články Martina Hassmana:
« Jak souvisí SEO se světovou finanční krizí | Nejnovější | Jednoduchý důkaz existence SEO »
Commenting is closed for this article.
Ke koupi čtečky už se asi dva roky rozhoupávám a když už se zdálo, že jsem odolal, tak si přijde nejdřív snižování cen a do toho ještě Marek se svým textem! :)
Ale mám dotaz: kdy přesně ti to zvýraznění nabídne? Kdykoli, když si to už někdo vystřihl? Asi ne, to bys to pak časem mohl mít podtrhané celé, že. Nebo od nějaké hranice? 10 výstřihávačů? Nebo to lze nastavit?
Díky za info
— Adam Javůrek · 5340 days ago · #
[1] Adame, zatím jsem neviděl nic s méně než osmi highliters. Ona to musí být přesná shoda a pravděpodobnost, že se jich na jednom místě sejde moc, asi není veliká. V každém případě jde to cizí podtrhávání vypnout a pak vidíš jen vlastní. Ani jedna verze podtržení ale při čtení nijak neruší.
— Marek Prokop · 5340 days ago · #
A mohu zablokovat, aby mé podtrhávání bylo takhle zneužito?
— Pavel · 5340 days ago · #
To je moc pěkné Marku, o tom jsem zatím nikde jinde neslyšel. Naskýtá se ale otázka soukromím. Nám, lidem z Facebookovské “generace”, něco takového přijde jako moc pěkné (až téměř samozřejmé), ostatní můžou být v šoku, co si to ten Amazon dovoluje. Ono to je sice asi vážně neškodné, ale pro ně to bude něco nového – podobně jako byla kdysi nová kontextová reklama v Gmailu.
Nevšiml sis, jak to Amazon řeší v podmínkách. Vyžádal si nějak od uživatele svolení pro strojové zpracovávání jeho soukromých dat? (Napadá mě, že takové zpracování nemusí končit jen u těch výstřižků.)
— Martin Hassman · 5340 days ago · #
[3] Pavle, asi správně nerozumím slovu “zneužito”. Není vidět, kdo si co podtrhnul.
Zabránit by tomu šlo tak, že byste zakázal synchronizaci svých dat se servery Amazonu. To jde, ale pak by se vám data nesynchronizovala ani s jinými vašimi zařízeními. Možná je ještě jiný způsob, nevím, s Kindlem se stále ještě seznamuji.
[4] Martine, viz moje odpověď Pavlovi. Já těmhle úvahám o tzv. soukromí prostě nerozumím, a proto je raději ani nebudu komentovat.
— Marek Prokop · 5340 days ago · #
Samozřejmě jsou tisíce případů, kdy je mi taková funkce ukradená nebo mi pomůže (jsem-li na správné straně).
Ale pak bude jeden konkrétní, kdy mi to bude vadit. Pár možností byť vykonstruovaných mne napadá.
Naopak nevidím problém, pokud toto lze volitelně vypnout (na celou čtečku či jednu knihu). Technicky je to banalita a my “uhození” budeme v klidu.
— Pavel · 5340 days ago · #
[6] Pavle, pomozte prosím mé fantazii a naznačte alespoň jeden z těch vykonstruovaných případů, kdy Vám bude vadit, že se u někoho cizího objeví s označením “12 highliters” pasáž, kterou jste si mj. označil někdy dříve i Vy.
— Marek Prokop · 5340 days ago · #
Také se bojím porušení soukromí. Představte si, že jsem ve vědeckém týmu o dvanácti osobách. Společně čteme odbornou knihu o fyzice. Jsme na stopě antigravitačnímu přístroji a všichni si podtrháme stejné pasáže. Všechno to najednou začíná dávat smysl! Najednou je to jasné a přístroj je vymyšlen! Pohádkové zisky jsou na dohled.
Jenže na patentovém úřadě: “teď tu byl! ano, antigravitační přístroj! již je patentován!”
A vida. Kdosi viděl naše podtrhané pasáže a dalo mu to smysl dřív :)))
— Martin · 5339 days ago · #
Koukám, že stejnou funkci má i aplikace Kindle pro iPad. O této funkci jsem vůbec nevěděl, díky Marku za tip! Jen nevím, jestli nutnost přesné shody tuto zajímavou funkci příliš neomezí?
— Jan Zdarsa · 5339 days ago · #
[8] To je moc krásný příklad toho, jak zařízení či mechanismy schopné posouvat vpřed vědomosti a možnosti lidstva jako celku, mohou být někdy z pohledu jednotlivce vlastně nevýhodné. (To bude platit obecně, i mimo svět Kindle.)
Ono se na to můžeme dívat i přesně naopak, kdy náhodným podtrháváním lidí na různých koncích světa, kteří se ani neznají, se tímto způsobem nahromadí vědomosti, které vyústí v tom, že někdo objeví onen antigravitační přístroj a posune lidstvo o něco dál, přičemž jinak by k onomu objevu vůbec nedošlo (nebo došlo, ale o mnoho let později). A proto se mi to výsledku líbí.
— Martin Hassman · 5339 days ago · #
Nakonec ani tak nejde o to zobrazování výštřižků, ale vůbec fakt, že si kdosi někde shromažďuje údaje o tom, co kdo čte a jaké pasáže ho tam zajímají.
Takže kdybych byl terorista a zjišťoval bych takto z odborných příruček, jak sestrojit bombu, asi bych dlouho na svobodě nebyl.
Dokážete si ovšem představit, jak by to dopadlo, kdyby tohle nějaká totalitní vláda zneužila? A nemylme se – vždy před nástupem totality či války byli lidé v naprosté jistotě, že nic takového se stát nemůže.
— Martin Sikora · 5339 days ago · #
[11] Martine, nepřipadá Vám zvláštní, že je historická úspěšnost totalitních vlád nepřímo úměrná rozvinutosti technologií, které podle názorů podobných tomu Vašemu mohou totalitním režimům velmi dobře sloužit?
— Marek Prokop · 5339 days ago · #
Kdybych byl tým vědců, vyvíjející v přísném utajeni antigravitační přístroj, asi bych si informační výstupy hlídal :-)
Ve srovnání s jinými shromažďovanými daty každého z nás je tohle fakt prkotinka :-)
— Roj · 5339 days ago · #
Můj vykonstruovaný případ byl podobný nesmysl jako ten zde uvedený s týmem vědců.
Důležité ale je, že volba umožňující tuto funkci vypnout, by přínosu nijak nesnížila a současně ošetřila všechny paranoiky. Javascript nebo cookies v prohlížeči dnes také nikdo nevypíná a přesto zde ta možnost je.
— Pavel · 5339 days ago · #
[14] Pavle, dívám se na to podobně jako Roj v [13]. Když budu terorista nebo vědec pracující na tajném projektu, nejspíš si vypnu celý přenos dat k Amazonu. Když budu paranoidní terorista či vědec, navíc vypnu i GSM modul a knížky si budu do Kindlu nahrávat jen přes USB. A když budu ještě paranoidnější, pořídím si místo Kindlu čtečku, která bezdrátový přenos dat vůbec neumí :-)
— Marek Prokop · 5339 days ago · #
[12] Ten argument je irelevantní. I kdyby se takový totalitní systém udržel jen pár let (a tedy historicky neuspěl poměrně rychle), stačí to. Navíc je tu silný protipříklad – Čína.
— mity · 5337 days ago · #
Kromě sociálního podtrhávání se minulý týden s novou verzí firmware změnila ještě jedna důležitá věc: Amazon odblokoval evropským uživatelům přístup k experimentálnímu webovému prohlížeči. Kindlisté se tak mohou kdekoli, kde je mobilní signál některého z partnerů At&T, takže opravdu téměř kdekoli na světě, dívat do mailu, sledovat sociální sítě a číst (zjednodušený, převážně textový) web. A to bez jakýchkoli poplatků za datové přenosy! Ale nikomu to neříkejte, když bude objem přenesených dat moc velký, třeba to zase vypnou.
— Petr Kočí · 5331 days ago · #