Je Google Wave další etapou vývoje šíření informací?

(Než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, doporučuji zhlédnout videozáznam páteční prezentace Google Wave, nebo si přečíst knol o Wave, který jsem dnes napsal a průběžně budu aktualizovat.)

Když jsem v pátek četl první informace o Google Wave, řekl jsem si jen: Google si dělá svůj Facebook. Jenže pak jsem zhlédl celou prezentaci a názor jsem změnil. Zdá se, že Wave by mohl(a) být něco většího — možná další článek ve vývoji šíření informací.

Historie šíření informací je velmi vzrušující a navíc její nejdynamičtější období právě prožíváme.

  1. Prehistorie. Informace lze předávat jen ústně, a tedy si je mohou vyměňovat jen dvě osoby nacházející se ve stejný čas na stejném místě.
  2. Písmo. Informace se šíří časem a prostorem. Sice stále ještě jen mezi dvěma osobami, ale ty již mohou být v různý čas na různých místech.
  3. Knihtisk. Padá omezení jeden autor (opisovač) – jeden čtenář. Informace se začínají šířit v mnoha kopiích, i když je počet čtenářů ještě omezen vysokými náklady na výrobu a distribuci knih.
  4. Moderní tisk, rozhlas a televize. Náklady na doručení informace jednomu člověku klesají téměř k nule, jenže za cenu obrovského nárůstu celkových nákladů na systémy, které to umožňují. V důsledku se kontrola šíření informací soustřeďuje u několika málo subjektů — velkých vydavatelství a států.

Potud historie a dostáváme se do současnosti. Přichází internet a veškeré nákladové bariéry se hroutí. Informace může předávat obrovský počet lidí obrovskému počtu lidí stejně levně, jako když si dvě babičky povídají na pavlači. Monopol velkých informačních distributorů končí.

Potíž je v tom, že na troskách nákladové bariéry roste bariéra nová — bariéra ze samotných informací. Je jich tolik, že se vydavatelé s příjemci hledají čím dál obtížněji a náklady na toto hledání a propojování postupně vyplňují prostor vyklizený náklady na distribuci.

Facebook a další sociální sítě vykonaly hodně práce v tom, jak propojovat lidi, avšak zůstávají v podstatě komunikačními nástroji. Wave jejich koncept decentralizuje, otevírá a rozšiřuje o univerzálně publikační rozměr. Je to správný směr vývoje?

Myslím, že je. Zdá se, že Wave zapadá do historické skládačky velmi dobře. I když třeba z nejrůznějších příčin neuspěje, aspoň ukáže cestu ostatním.

, 31. 05. 2009 15:05, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

  1. Asi jsem si to pořádně neprozkoumal, ale já v té službě jak vypadá v tom demu nevidím nic, co by člověk v normální situaci využil.

    Email je archaická věc, která ale přežívá právě proto. Nějaký mail má každý, umí to už leta pořád to samé, funguje to v jakkoliv zastaralém procesu… email je taková jistota pro neosobní komunikaci. Nedovedu si představit, že jej něco nahradí, ale ani nějak brutálně “překryje”, email je email, nechci od něj nic víc, než co dělá dnes, ani aby jinak vypadal.

    Kolaborace nad dokumenty je asi šikovná, ale já osobně to použil jednou, dvakrát. A vůbec bych býval nepotřeboval nějakou bleskovou realtime koeditaci. Asi existují příležitosti, kdy to je užitečné, ale pokud má Gwave být novou etapou v šíření informací, musí lákat ke širokému každodennímu používání a společné psaní dokumentu není běžná potřeba.

    Zrychlené IM – že bylo hned vidět, co člověk píše, uměl už javachat.cz. Zdálo se mi to hrozně cool a chtěli jsme to zavést na Aragornovi, ale stejně pochybuji, že po tom lidé skočí. Ta vteřinka na promyšlení, jestli to vážně chci poslat, je kvalita IM, ne vada. Věřím, že každý si občas s tímhle trochu hraje, něco napíše, pak smaže, druhý sleduje jak jeho protějšek “typing”, čeká co přijde, když druhý přestane, napíše sám… téměř bych to vydával za neverbální virtuální signály. :-) To nebude zabijácký tahák.

    Sdílení – v demu je pěkně ukázáno posílání fotek. Nevím, jestli to tam potom ještě nerozebírají ohledně limitů velikosti, počtu, kam se to ukládá a jaké typy souborů by to umělo. Posílání souborů je věřím nedořešené, tam by se mi něco jako AllPeers pro přímé posílání jinudy než mailem, nebo nějakým uložiště líbilo a rád bych to používal. Ale je to limitováno – fotky budou lidé dávat dál na Facebook, protože v dnešní době spíše než chtít explicitně napsat, kdo to má vidět, je obvyklé chtít to někomu konkrétnímu zakázat. A i kdyby snad Gwave a Facebook byly nějak kompatibilní... proč to nahrávat přes něj?

    Multiplayer – na online hry to vypadá pěkně.

    Možná mi něco uniká ohledně té otevřenosti díky které se možná tohle všechno dá nějak chytře integrovat do jednotlivých koncových služeb, ale jak vypadá samotné Google Wave v prezentaci, se mi nezdá být slibné pro široký úspěch.

    jilm · 5798 days ago · #

  2. @jilm Jako praktické využití mě na základě příkladů z dema napadá třeba toto. Člověk napíše několik komentářů k několika blogům, odpoví na několik témat v diskusních fórech a co dál? Dnes má buď tu možnost zapamatovat si, kde co psal a občas se tam podívat, zda na něj někdo nějak nezareagoval. V lepším případě mu o reakci buď dojde email nebo bude diskusi sledovat v RSS čtečce. S novým pojetím by přes jedno rozhraní mohl nejen sledovat odpovědi na všech frontách, ale také na ně přes stejné rozhraní rovnou zareagovat.

    V Google Wave určitě nevidím vážného konkurenta pro většinu aplikací, které používám. Včetně facebooku. Jediný komu bude tato či podobná technologie zašlapávat hlavu do země je klasický email. A to sice asi není otázka revoluce během pár měsíců od vidání. Ale je to skvělé :)

    — Štěpán Zikmund · 5798 days ago · #

  3. V původním textu je věta: “..řekl jsem si jen: Google si dělá svůj Facebook.”

    Mám jen jednu poznámku. Google nemá potřebu dělat si “svůj Facebook”, protože už má svůj Orkut (www.orkut.com), který je k dispozici i v češtině.

    Google Wave nabídne mnohem víc.. ..nechme se překvapit (jestli mile nebo nemile to ať posoudí každý sám)

    — Aner · 5798 days ago · #

  4. [1] Davide, děkuju za tak obsáhlý komentář. Myslím, že máte v mnoha ohledech pravdu, a já také aspoň napůl očekávám, že se GWave nechytne. Lidé ještě na něco takového asi nejsou připraveni. Ani konkrétní provedení nemusí být dostatečně dobré a nejspíš ani nebude, jak to už u podobných prvních pokusů bývá.

    Na druhou stranu mám dojem, že se příliš zaměřujete na jednotlivosti a možná Vám uniká celek. Okamžité zobrazovaní psaného textu, kontrola pravopisu, překlady, to vše jsou jen detaily, kterou jsou v GWave asi jen proto, že je už má Google hotové z jiných aplikací (třeba to okamžité zobrazování psaného funguje už dávno v Google Docs). O tyhle funkce mi nijak zvlášť nejde.

    Mně připadá podstatná celková koncepce. Dobře to vystihl Štěpán Zikmund v [2]. Wave je univerzální klient, který stírá rozdíly mezi komunikací a publikací. Stírá rozdíly mezi tím, kdo informace publikuje a kdo je přijímá. Nebo by alespoň mohl, samozřejmě nevím, zda to opravdu dokáže.

    Nevidíte nic, co by normální člověk využil. Asi nejsem normální, ale já bych toho využil plno. Jen nevím, zda to tam opravdu bude. To záleží na konkrétním provedením. Využil bych třeba:

    * Jednotné prostředí pro příjem, čtení a ukládání všech informací místo současné RSS čtečky, e-mailového klienta, Twitter klienta, Facebooku…

    * Totéž pro komunikaci s lidmi a publikování (do kterého řadím i “mikroposty” na FB a Twitter). Tím už je nahrazen i blog a IM.

    * Klasifikaci a selekci nejen zdrojů informací, ale i příjemců. Současná řešení, kdy něco posílám do blogu A, něco do blogu B, něco na Twitter A, něco na Twitter B a něco na FB, jsou jen nedokonalá pseudořešení. Chci mít možnost publikovat různé věci pro různé lidi podle jejich zájmů a mj. i podle jazyků, kterými mluví/čtou.

    * Aplikace třetích stran (možná i své vlastní) pro automatizaci mnoha protivných úkolů, které dnes rozumně automatizovat nejdou.

    [3] No jo, Google sice má Orkut, ale ten jde srovnávat s Facebookem a zejména se stovkami milionů jeho uživatelů jen těžko.

    Marek Prokop · 5798 days ago · #

  5. Vzhledem ke vzrustajicim snaham o sledovani a cenzuru Internetu se mi napad s veskerou komunikaci v jedne a jeste k tomu Googlovske aplikaci nezda nejstastnejsi.
    Mozna trpim stihomamem, ale zda se mi, ze to v tomto ohledu nekomu velmi usetri praci ;-)

    — maru · 5773 days ago · #

Commenting is closed for this article.