Pátral jsem, kde se v češtině vzalo slovo “vyhledávač” (které já ovšem zatvrzele píšu krátce “vyhledavač”)… a nevypátral. Pomůžete mi?
S fulltextovými vyhledavači, konkrétně s produkty společnosti Verity, jsem se poprvé setkal v roce 1991 na Všeobecné československé výstavě v Praze. Pokud si ale dobře vzpomínám, tehdy se jim vyhledávače ještě neříkalo. Tohle slovo přišlo až s Webem a první webové vyhledavače vznikly v roce 1994.
Nejstarší výskyt slova vyhledávač na webu jsem objevil v jednom z prvních článků Lupy z 10. 5. 1998 Po stopách Sherlocka Holmese. Napsal ho Marek Antoš, jako ostatně všechny články v Lupě z té doby.
Vyhledavače sice ještě dříve zmiňuje NetMag 9/97, jenže používá spojení vyhledávací služba: “S velkou pompou vstoupila do vod ceskeho Inetu nova vyhledavaci sluzba Atlas.”
Obrátil jsem se též na službu Ptejte se knihovny (via NaH1) a do druhého dne (fakt skvělá služba) jsem dostal rešerši z off-line médií. Podle ní se slovo vyhledávač nejspíš poprvé objevilo v článku Alta Vista posiluje, který vydal týdeník Profit 8. 1. 1996. A tady mé pátrání zatím končí. Napsal jsem sice ještě redakci Profitu, kde byli ochotní, leč autora článku se jim dohledat nepodařilo.
Je to tedy na vás. Pomůžete mi historii slova vyhledávač objasnit? Znáte zdroj, ve kterém se objevuje před rokem 1996? Vzpomenete si na autora? Nejste právě vy oním autorem?
Díky za pomoc.
« Vyvražďování slov je horší než gramatické chyby | Nejnovější | Výpočet pozice a ceny za klik v PPC systémech »
Commenting is closed for this article.
Pro případ, že by jsi nakonec hledal autora vylučovací metodou, tak prohlašuji, že já ani nikdo z naší rodiny to není.
(ps. rok 1996, 98, tehdá hafo lidí říkalo “webovská” místo “webová”, že?)
— David Grudl · 5813 days ago · #
[1] Davide, díky, pomohl jsi mi. Pro ostatní: vylučovací metodu použít nechci, takže Davidova příkladu nenásledujte, prosím.
— Marek Prokop · 5813 days ago · #
Zkusil jsem se podívat do webového archivu v Americe (archiv Google News). První zmínku označení “search engine” jsem objevil v roce 1988. Tímto je možné omezit tvé hledání zespod :)
Osobně jsem na svém webu použil slovo vyhledávač 29.10.2001 :)
— Milan Kryl · 5813 days ago · #
Ani já moc nepomohu, jen bych si tipnul vysvětlení k té rešerši knihovny. Jestli je to jako jinde, tak použili nějaký monitoring médií a archiv Anopressu i Newton IT začíná k 1.1.1996, proto nic staršího najít nemohli a místo “poprvé objevilo” měli napsat “v roce 1996 poprvé objevilo”. Ale třeba se mýlím.
— Adam Javůrek · 5813 days ago · #
[4] Adame, máš pravdu, použili Anopress. Poslali mi i plné texty těch článků. Že ale Anopress před rok 1996 nesahá, mi nenapsali.
— Marek Prokop · 5813 days ago · #
[3] (+ [0]): No, a vyhledání českého “vyhledávač” ( http://groups.google.cz/groups?q=vyhled%C3%A1va%C4%8D&oe=utf-8&scoring=d&sa=N&start=520 – sorry, zdejší Textile není schopen to vstřebat v klikatelné podobě) ukazuje, že se tohle slovo běžně používalo na přelomu let 1996-7 (nejstarší výskyt, který mi to teď najde, je ze 17. prosince ’96, ale on ten interface je hodně mizerný a výsledky chaotické: Advanced Search omezený do roku 1997 nevydá vůbec nic).
Jestli existuje nějaký použitelný archív českých diskusí (aspoň nějaké relevantní) z té doby, netuším, mám pocit, že spíš ne, ale jeden nikdy neví.
— mČ · 5813 days ago · #
Do Profitu psal koncem 90. let články o Internetu Jaroslav Winter, dost času tehdy trávil i “evangelizací” Internetu (www.brezen.cz). Mohl to napsat on, nebo si bude pamatovat kolegy.
— Martin Svarovsky · 5813 days ago · #
Vyhledavac jako search engine je docela dobry preklad. Spis by me zajimalo, kdo zacal pouzivat “server” ve vyznamu web site. V anglictine se to nepouziva. Podle toho hned poznam, co prekladal nejaky Cech (Slovak).
— Domenista · 5813 days ago · #
Ahoj Marku,
nechápu jak se může člověk tvého rozhledu pustit do pátrání tak špatným směrem a s tak malou ambicí! Rok 1996? Dám ti indicie mířící mnohem dál.
Autor je prakticky jasný.
V předposledním odstavci článku je rozvíjena decentralizovaná koncepce informačního cirkusu, při které musí být “přístup k informacím maximálně snadný a rychlý”.
Jsem přesvědčen, že i ty v předchozí větě slovo “vyhledávač” skoro slyšíš. Je nepředstavitelné, že by Mistr při promýšlení své teorie na jeho koncept nenarazil.
Otázka je, zdali pro tento koncept použil slovo vyhledávač nebo slovo jiné. Ověření tohoto již nechám na tobě – jsem si jist, že tě tato stopa nenechá chladným :-)
— Jarek Klimek · 5813 days ago · #
Prvenství Mistra (viz předchozí příspěvek) samozřejmě nelze popřít.
Sám jsem od něj slovo “vyhledávač” opsal poprvé v roce 1997 v souvislosti se službou Internet Address Finder (zde), a v roce 1997 už v dnešním významu v souvislosti se službou KOMPAS od Seznamu (zde).
— Jiří Peterka · 5813 days ago · #
Marku, v databázi Newton IT jsem – v tomto kontextu – našel pro dotaz “vyhledavač* OR vyhledávač*” nejstarší výskyt v článku “Jehly v kupce sena” (Profit, 11.6.1996), jehož autorem je Ivo Lukačovič: “Největším fulltextovým vyhledávačem je server Alta Vista, který v době psaní tohoto článku obsahoval 30 milionů stránek z celého světa.
Jinak za starých časů se myslím používal spíš výraz “Vyhledávací služba”.
V širším, leč stále IT kontextu, jsem výraz “vyhledávač” našel v článku “Odkud kam, kdy a za kolik” (Týden, 14.8.1995), publikovaném pod značkou /jif/: “Jízdní řád na disketách, anebo přesněji softwarový vyhledávač vlakových spojení, vydávají České dráhy již třetí rok.”
V obecném kontextu (vyhledavač talentů) se opravdu předmětný výraz píše většinou krátce.
Adame, co se týká nejstaršího data, ke kterému lze najít v databázi Newton IT články, tak první záznam jsem našel z 20.11.1989 (sic!), jmenovitě “ Z PROVOLÁNÍ VYSOKOŠKOLSKÝCH STUDENTŮ DĚLNÍKŮM A ROLNÍKŮM ČSSR” :) z jakéhosi Informačního servisu. Co se týká periodického tisku, jsou tam např. z Respektu záznamy už z roku 1990.
*
Off topic: Marku, nemůžeš trochu zvětšit textarea pro zápis komentáře? Při psaní delšího než několikaslovného textu nevidíš, cos už napsal, a měl bys od Davida dostat pětku z použitelnosti ;)
— Michal Čížek · 5812 days ago · #
[11] Informační servis je takový předchůdce Respektu. Respekt je – pokud se za poslední leta nic nezměnilo – jedna z mála výjimek, které mají v Newtonu databázi šahající i před rok 96. Myslím, že to souvisí s tím, že Newton kdysi dělal archiv pro oficiální web Respektu. Na webu stále píšou “Retrospektiva archivu MediaSearch u některých titulů sahá až do roku 1996”, takže se to asi moc nezlepšilo.
— Adam Javůrek · 5811 days ago · #