Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Jak si založit weblog

Marek Prokop, vydáno/aktualizováno: 1.7.2002/14.07.2002

Soudě podle statistiky přístupů si mnozí z vás oblíbili weblog Sovy v síti a pravidelně ho navštěvujete. A protože takový weblog představuje jeden z technicky nejsnažších způsobů, jak začít publikovat na Webu, popíši vám, jak si ho založit a spravovat.

Co je to weblog a k čemu se hodí

Pro ty z vás, kteří se s weblogy zatím nesetkali, nejprve pár slov o tom, co to vlastně weblog je. Weblog, často též nazývaný jen blog, je webová stránka obsahující zpravidla kratší, chronologicky uspořádané zápisy. Jedná se tedy o jakýsi webový deník, či seznam novinek.

Zaměření weblogů je velmi pestré. Nejčastěji se jedná o komentované odkazy na jiné webové stránky, články a aktuální informace. Weblog je však možné použít i pro přehled firemních novinek, odborné či všeobecné zpravodajství, publikování článků a esejí, nebo třebas i poezie. Chcete-li si udělat lepší představu, podívejte se na weblogy [1], [2] a [3].

Weblog ovšem není jen výsledná stránka, kterou vidí čtenář. Tímto termínem se zpravidla označuje i systém, kterým se weblog spravuje. V podstatě se jedná o jednodušší systém pro správu obsahu (CMS).

Systémů pro správu weblogu existuje možná pár desítek. Já se však zaměřím na ten nejznámnější s jednoduchým názvem Blogger [4].

Jak funguje Blogger

Princip Bloggeru je velmi jednoduchý. Jedná se o aplikaci plně přístupnou webovým prohlížečem, která vám umožní vkládat, opravovat a případně též rušit jednotlivé zápisy. Každé přidání a změna se hned zapíše do databáze Bloggeru a volitelně může být též ihned promítnuta na vaše stránky.

Aktualizace vašeho webu se děje tak, že Blogger vygeneruje příslušné soubory (stránky) a protokolem FTP je pošle na váš server. Vždy se generuje jednak hlavní stránka weblogu obsahující navolený počet příspěvků a stránka archivu, kde jsou příspěvky trvale uloženy.

Hlavní stránka může obsahovat buď posledních n zpráv (n lze zvolit v konfiguraci systému), nebo zprávy za poslední den, týden, či měsíc. Datum vytvoření přiděluje zprávám Blogger automaticky při vložení (nikoli opravě).

Archivní stránky seskupují zprávy za týden či měsíc (opět lze zvolit při konfiguraci). Kromě přístupu ke starým zprávám poskytují archivní stránky ještě jednu důležitou vlastnost a tou jsou trvalé odkazy na jednotlivé zprávy (tzv. permanentní linky, neboli permalinky).

Hlavní stránka má totiž jen jedno URL a jak na ní přibývají nové zprávy, vytlačují postupně zprávy starší. Tím pádem by nemělo smysl se na jednotlivé příspěvky na hlavní stránce odkazovat. Blogger proto vždy, když generuje hlavní stránku, vytvoří i příslušnou stránku archivní a označí ji záložkou. Do příspěvku na hlavní stránce pak můžete umístit odkaz na tuto záložku a umožnit tak čtenářům, odkazovat se na trvalé URL zprávy v archivu.

Pro generování souborů používá Blogger šablony, které si vytvoříte při počáteční konfiguraci. Lze vytvořit zvlášť šablonu pro hlavní stránku a zvlášť šablonu pro index archivu. Šablony mohou obsahovat libovolný HTML kód a zvláštní značky, které Blogger při generování stránek nahradí příslušnými údaji. Ti, kteří vůbec neumí HTML, si mohou vybrat z několika předem připravených šablon.

Přístup ke všem těmto funkcím má samozřejmě pouze oprávněný správce weblogu, který se musí přihlásit svým jménem a heslem. Správcem weblogu však nemusí být vždy jen jeho majitel. Přístup lze povolit i dalším osobám, která pak mají stejná práva. Tak lze vytvořit kolaborativní weblog (viz např. [3]), do kterého může paralelně přispívat více autorů.

Jak si založit vlastní weblog

Jediné, co potřebujete k založení vlastního weblogu, je místo na webovém serveru, kde budou vaše stránky uloženy. Může se jednat o webhosting s minimem možností. Nepotřebujete žádné skriptování na straně serveru, žádnou databázi; podmínkou však je standardní FTP přístup.

Ve skutečnosti ani nemusíte mít vlastní server či hostovaný prostor. Blogger lze provozovat i na bezplatném hostingu BlogSpot [5], ale to byste pak nemohli použít vlastní doménu a to by byla škoda. Proto zde budu popisovat pouze FTP variantu.

Samotné založení weblogu je velmi jednoché. Postupujte takto:

 1. Otevřete si domovskou stránku Bloggeru [4] a vytvořte si nový uživatelský účet (modrý box vpravo).

 2. Jakmile se přihlásíte svým jménem a heslem, klikněte na odkaz Create new blog (na pravém okraji). Tím přejdete na první stránku průvodce pro vytvoření nového weblogu.

 3. Do formuláře zadejte název (title) a popis (description) vašeho weblogu. Dále zvolte, zda má být odkaz na něj zveřejněn na stránkách Bloggeru v sekci naposledy aktualizovaných weblogů.

 4. Dále je třeba zadat údaje o vašem webovém serveru. Zvolte variantu FTP (nikoli BlogSpot) a na další stránce pak zadejte URL hlavní stránky vašeho budoucího weblogu a přístupové údaje k FTP serveru.

 5. Na poslední stránce průvodce si vyberte některou z nabízených šablon (pro začátek). Poté se již dostanete na stránku, kterou budete nadále používat pro správu vašeho weblogu.

 6. Klikněte na odkaz Settings (nastavení) v horním menu. Zde můžete měnit nastavení FTP účtu a další volby. Chcete-li dosáhnout stejného nastavení, jako má weblog Sovy v síti, zadejte tyto hodnoty:

  Show: 7 days' posts (na hlavní stránce se budou zobrazovat příspěvky za posledních sedm dní)

  Order Posts: reverse chronologically (příspěvky budou seřazeny od nejnovějšího k nejstaršímu)

Význam ostatních voleb je jasný, nebo méně podstatný. Zcela dole na stránce si můžete nainstalovat velmi užitečný příkaz Blog This! (zabloguj to) do kontextového menu nebo toolbaru prohlížeče (zkoušel jsem s IE5+/Win). To se vám bude hodit, až budete chtít do weblogu zaznamenat odkaz na nějakou stránku, kterou budete mít právě otevřenou v prohlížeči.

Jak si upravit šablony

Standardní šablony Bloggeru vám asi z jazykových důvodů vyhovovat nebudou. Klikněte tedy na Template v horním menu a dostanete se do editoru šablon. Vše vám asi bude jasné ze vzorové šablony a z dokumentace v dolní části stránky, avšak pozor – dostat do šablony českou diakritiku není tak jednoduché.

Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Pokud máte k dispozici skriptování na straně serveru, lze všechny české texty do stránky vkládat pomocí SSI. Obdobně lze české texty vkládat pomocí externího JS – ve zdrojovém kódu weblogu Sovy v síti [1] se můžete podívat jak. Poslední možnost je převést všechny české znaky na HTML entity. K tomu vám může pomocí převodník [6], který jsem také použil. Zdrojový kód [1] vám opět poslouží jako příklad.

Šablonu archivu (přesněji jeho indexu) si upravíte na stránce Archive (z hlavního menu), odkaz archive template. Kliknutím na odkaz archive settings (ze stránky Archive), si také můžete upřesnit časový rozsah jednotlivých archivních souborů a další vlastnosti archivu. Podrobný návod je zobrazen přímo na stránce.

Jak do weblogu přispívat

Weblog máte vytvořen a zbývá už jen jediné – začít ho plnit příspěvky. Je to velmi jednoduché. Základní způsob spočívá v tom, že se přihlásíte na stránkách Bloggeru [4] a kliknete na název svého blogu v pravém sloupci. Tím se dostanete do administračního rozhraní (které již znáte), do horní části zapíšete text svého příspěvku a kliknete na příkaz Post & Publish v horní listě tlačítek.

Já jsem si oblíbil jiný způsob přidávání příspěvků. Pokud používáte Internet Explorer 5+ (Windows), můžete si v administračním rozhranní Bloggeru nainstalovat favelet BlogThis. Ten se usadí jako běžný odkaz v oblíbených položkách vašeho prohlížeče a když ho pak při prohlížení nějaké stránky použijete, otevře vám okénko pro zadání příspěvku. V editační ploše okénka je již předvyplněn odkaz na právě prohlíženou stránku a k dispozici jsou opět tlačítka PostPost&Publish. K administračnímu rozhraní Bloggeru se tak budete vracet jen když je potřeba něco opravit.

Pokud chcete příspěvek zatím jen uložit, ale ještě nepublikovat, použijete pouze tlačítko Post. Více dosud nepublikovaných příspěvků lze publikovat tlačítkem Publish.

Než napíšete první příspěvek, je vhodné si promyslet, jak ho budete formátovat. Blogger umí automaticky vkládat zalomení řádků (<br>; závisí na nastavení), ale pokud jako my preferujete odstavce (<p>), musíte tuto volbu vypnout (viz výše) a odstavce vymezovat značkami <p> ručně. Vhodné je též uvážit, zda budete jednotlivé příspěvky uvozovat nadpisy, a pokud ano, tak jaké úrovně (<h2>, <h3>, ...).

Přeji vám hezké blogování :-)

Odkazy

 1. Weblog Sovy v síti
 2. Médiář Miloše Čermáka
 3. Kolaborativní weblog MetaFilter
 4. Systém pro správu weblogu Blogger
 5. Bezplatný hosting BlogSpot
 6. Online převodníku českých znaků na Unicode

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.