Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Webserver pro hlupáčky

Martin Kopta, vydáno/aktualizováno: 3.12.2001/13.01.2003

Když jsem se učil PHP a zkoušel první kejkle s databázemi, strašně mě štvalo, že každou stránku musím posílat přes FTP na server. Chtěl jsem mít server pěkně u sebe, nejlépe na tomtéž počítači. Jelikož ale nejsem žádný linuxový guru, nebylo představitelné, že bych si nainstaloval vlastní Linuxový server, zkompiloval Apache s PHP a MySQL, a admina jsem k ruce neměl...

Pokud jste se ocitli v podobné situaci a používáte platformu Windows, pak máte vyhráno. Už nějaký ten měsíc totiž na serveru Sourceforge skupina nadšenců připravuje webserver pro hlupáčky, jako jsem já. V úhledném balíčku tu dostanete pro MS Windows připravený webserver Apache s podporou PHP a instalací databázového serveru MySQL. V posledních verzích se objevil dokonce i Perl.

Co musíte udělat, abyste mohli přímo na své pracovní stanici mít vlastní vývojový webserver? Nejdříve si stáhněte PHPTriad (nejlépe z českého mirroru na Slunečnici, protože celý balík má 11 MB), pak stačí poklepat na ikonu instalačního programu, a pokud nic v typické instalaci nebudete měnit, nainstaluje se vám webserver Apache spolu se vším dalším do složky C:\apache\.

Zároveň se vám v nabídce Start objeví zástupce pro spuštění webserveru a MySQL. Pokud preferujete vlastní kontrolu nad spouštěním, můžete Apache spouštět z DOSu:

C:\> cd apache
C:\apache\> apache.exe -k start

Abyste mohli používat i databázi MySQL, musíte spustit zvlášť i MySQL server:

C:\> cd apache\mysql\bin
C:\apache\mysql\bin\> mysqld.exe

nebo na Windows NT

C:\> cd apache\mysql\bin
C:\apache\mysql\bin\> mysqld-nt.exe

Důležité je umět server také vypnout. Apache se vypíná následovně:

C:\> cd apache
C:\apache\> apache.exe -k shutdown

Server MySQL vypnete přes:

C:\> cd apache\mysql\bin
C:\apache\mysql\bin\> mysqlshutdown.exe

Asi si říkáte, že se webserver musí nějakým způsobem konfigurovat. Pokud se do toho budete chtít vrhnout, vše potřebné měníte v textovém souboru (řádky začínající na # jsou komentáře) C:\apache\conf\httpd.conf. Vřele vám doporučuji udělat si zálohu z toho původního.

Konfigurovat webserver nemusíte. Pokud jej spustíte, pak už sám funguje a můžete se o tom přesvědčit pokud v prohlížeči vyťukáte URL vlastního počítače. Můj počítač se jmenuje PAREZ (pařez), takže Apache tu poslouchá na adrese http://parez/. Vždycky ale poslouchá na lokální smyčce IP adresy 127.0.0.1 http://127.0.0.1/ a rozumí i adrese localhost (pokud mu nepřikážete něco jiného) http://localhost/.

Pokud používáte i jiné lokální webservery (třeba PinkNet WebServer, Personal WebServer, IIS), můžete samozřejmě svůj Apache naučit poslouchat na jiné adrese, doméně nebo portu. Pokud si chcete vytvořit vlastní domény (ty ovšem budou fungovat jen na vašem počítači), pak na platformě Windows existuje textový soubor (otevřete nebo vytvořte ho v Notepadu) C:\windows\hosts.

Tento soubor obsahuje dva sloupečky. V prvním je IP adresa vašeho počítače (nejspíše jen 127.0.0.1), v druhém pak název domény. Pokud tedy budu chtít používat vlastní lokální doménu http://pokusy/, pak si vytvořím následující soubor hosts (bez přípony!):

127.0.0.1 pokusy # za křížkem je komentář

Nyní je třeba restartovat Windows.

A ještě když v konfiguraci (httpd.conf) Apache přidám následující řádek, bude Apache poslouchat i na adrese http://pokusy/:

ServerName pokusy # Na této doméně bude Apache poslouchat

A stačí jen spustit. Zkuste pustit Apache a v prohlížeči pak otevřít jeho místní stránku (třeba přes http://127.0.0.1/). Úplně na spodu najdete dokaz na PHPMyAdmin. Pokud odkaz odkliknete, můžete spravovat svou databázi MySQL (pozor, musíte nejdříve zapnout mysqld.exe). Databázi se ale můžeme věnovat třeba příště...

Ještě budete chtít vědět, kam ukládat svoje stránky napsané v HTML a PHP, že. Buď je můžete uložit do přednastavené složky C:\apache\htdocs, nebo kamkoli jinam, pokud ovšem nejdříve změníte v konfiguraci Apache (httpd.conf) řádek

DocumentRoot "/apache/htdocs"

Například, pokud máte na ploše složku MojeWeby, pak změňte řádek na:

DocumentRoot "/windows/plocha/mojeweby"

A to je vše. Ostatní najdete v komentářích ke konfiguračnímu souboru nebo v řádné dokumentaci. Vězte ale, že pokud nechcete, nemusíte vědět víc, než, jak se Apache zapíná, kam ukládat své soubory a že si je prohlédnete na http://localhost/.

© 2001 Martin Kopta

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.