Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

EyeDropper a Ruler, dvě užitečné utility pro webmastery

Marek Prokop, vydáno/aktualizováno: 5.11.2001/02.01.2003

Nejen textový, či HTML editor a grafický program patří do výbavy webmastera. Občas se hodí i další nástroje. Dnes vás seznámím se dvěma sice drobnými, ale o to užitečnějšími prográmky. Oba jsou určeny pro platformu Windows 95 a vyšší.

EyeDropper

Už jste někdy uvažovali, copak to je za barvu na stránkách, které si právě prohlížíte? Nebo jste potřebovali rychle najít kód barvy obsažené v nějakém obrázku? Tak přesně k tomu je určen program EyeDropper.

Po spuštění se uhnízdí v liště Windows vedle hodin v podobě malého kapátka. Jakmile ho pravým tlačítkem myší aktivujete, objeví se za kursorem myši malé okénko, vněm zvětšený výřez obrazovky 6x6 pixelů (lze nastavit), nad kterým se kursor právě nachází a barevný kód právě přejížděného obrazového bodu.

Kromě zobrazení kódu barvy je navíc program schopen uložit tento kód do schránky Windows, sejmout výřez obrazovky a převést barvu na stupně šedi, nebo na bezpečnou webovou paletu.

V programu lze nastavit mnoho parametrů, např. velikost zobrazovaného výřezu obrazovky, způsob zobrazení kódu barvy (hexa, decimální, RGB, CMYK, atd.), horké klávesy pro aktivaci a sejmutí obrazovky a některé další.

Bližší informace a samotný program jsou k dispozici na stránkách výrobce. Pokud preferujete češtinu a vyšší rychlost stahování, doporučujeme Slunečnici.

Screen Ruler

Nejedná se o nic jiného než o pravítko, které zůstává na obrazovce vždy na vrchu (lze schovat) a jde snadno myší přesouvat, měnit jeho směr, atd. Přes maximální jednoduchost je program velmi užitečný, neboť vám kdykoli umožní přesné změření délky či šířky jakéhokoli objektu na obrazovce.

Bezplatná verze umí měřit pouze v pixelech (což většinou stačí). Za 15 USD lze získat verzi, která dokáže i několik dalších délkových jednotek.

Program je k dispozici na stránkách výrobce nebo opět na serveru Slunečnice

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.