Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Mysli globálně, jednej lokálně

Marek Prokop, vydáno/aktualizováno: 1.8.2001/02.03.2002

Think globally, act locally. Heslo, které se na internetu objevuje stále častěji a které má překvapivé množství různých výkladů. Že se vyplatí o něm přemýšlet a občas ho použít, ukazuje i následující příklad.

Před časem se v jedné emailové konferenci objevil příspěvek, jehož hlavní téma není důležité. Mimo jiné z něj však vyplynulo, že pisatel až v této konferenci zjistil, že u něj, přímo přes ulici, sídlí firma, jejíž služby potřebuje a již dlouho je na internetu bezvýsledně hledá. Objevil to v předcházejícím příspěvku pracovníka oné firmy, který se podepsal i s adresou.

Stává se, že my, zkušenější uživatelé internetu, jsme tak okouzleni jeho globálním dosahem a možnostmi, že zapomínáme na nejbližší okolí. Optimalizujeme své stránky pro vyhledávače na nejrůznější klíčová slova, ale málokdy si vzpomeneme na vlastní adresu.

Velmi snadno tedy naleznete celé zástupy reklamních agentur, stavebních firem, vývojářů software. Zkuste ale nalézt reklamní agenturu z Pardubic, stavební firmu v Berouně a databázového specialistu v Prostějově. Přitom stačí velmi málo -- na každé stránce uvést např. v zápatí alespoň město vašeho sídla a použít ho i při zápisu vašich stránek do všech katalogů.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.