Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Firemní prezentace nestačí

Marek Prokop, vydáno/aktualizováno: 18.6.2001/02.12.2001

Shodou okolností jsem minulý týden dělal odborný posudek na 3 weby poměrně velikých a známých českých (byť zřejmě se zahraniční účastí) firem. Jejich celková kvalita přecházela od naprosté nepoužitelnosti (dosažené velmi nákladným způsobem) až po velmi hezké, graficky čistě a profesionálně provedené stránky. Přesto měly všechny tři jedno společné: jejich autoři zcela ignorovali interaktivní povahu webového média a obchodní zájmy majitele.

Ty nejhorší stránky z oné trojice pravděpodobně nejenom, že nezískaly své firmě žádného nového zákazníka, ale svým provedením jistě mnoho zájemců naprosto odradily. Nicméně jsem přesvědčen, že ani ty nejlepší na tom s úspěšností nejsou o mnoho lépe.

Nemusím (ani nemohu) jmenovat, ale stejný obrázek můžete vidět na českém webu denně. Podíváte-li se na typickou českou firemní prezentaci a odmyslíte-li si předem daný fakt, že se jedná o firemní prezentaci, nabudete dojmu, že jste se ocitli u někoho, pro koho je předmět stránek jenom koníčkem.

Dlouze vám bude popisovat historii oné firmy vyzdobenou sto let starými fotografiemi zakladatelů. Další obrazovou galerii věnuje historickému i současnému sídlu vyfocenému z mnoha úhlů jak zvenčí, tak zevnitř. Budete-li trpěliví, dostanete se i k výrobkům. Zjistíte, že jich je sice nepřeberné množství, ale autor stránek, neboť jest to zřejmě jeho celoživotní záliba, vám je krásně utřídí do košatého stromu uspořádaného podle jejich druhů a technických parametrů.

Na celém webu nenaleznete slovo "obchod", "kupte", či "cena". Nenaleznete dokonce ani slova "nabízíme" či "prodáváme". Nenaleznete prostě nic z toho, co byste čekali na stránkách někoho, kdo chce něco prodat. Inu, naše firmy evidentně na webu prodávat nechtějí. Chtějí se zřejmě jen "prezentovat". A pak se ovšem diví, že neprodávají, že nezískávají nové zákazníky a že ten web je vůbec k ničemu.

Máte-li na starosti také takovou "firemní prezentaci", zkuste se někdy podívat za oceán (myslím ten Atlantický, samozřejmě). Zjistíte, že právě ta slova, která našim firemním webům zcela chybějí, jsou na webech amerických těmi nejfrekventovanějšími. Zjistíte, že home page jedné z nejgigantičtějších a nejvšestrannějších firem na světě se vejde na jedinou obrazovku a její 2/3 zabírá jediný obrázek notebooku s výrazně vyvedenou cenou a odkazem do elektronického obchodu. Hovořím o firmě IBM. Notebook zítra vystřídá server, pozítří krabice nějakého softwaru. Kompletní sortiment výrobků byste hledali dost obtížně (i když tam je). Historii firmy nenaleznete vůbec (od toho jsou veřejné knihovny).

Firma IBM, stejně jako desetitisíce dalších amerických firem, se totiž na webu neprezentuje. Ona zde prodává.

A co vy, nechcete to zkusit také?

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.