Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Prezentace firmy nestačí

Marek Prokop, vydáno/aktualizováno: 4.6.2001/03.12.2001

V dnešní marketingové promluvě chci upozornit na velmi častou chybu, které se dopouštějí nezkušené firmy vstupující se svými stránkami na internet. Obvyklé schéma vypadá nějak takto:

  1. Vedení firmy rozhodne o vytvoření webové prezentace.

  2. Dodavatel vytvoří prezentaci, zaregistruje doménu a prezentaci do ní umístí.

V mnoha případech tím všechno skončí. Firma vyhodila peníze za webovou prezentaci, která jí nemůže žádným způsobem přinést užitek.

Dobrá, připusťme nyní, že naše firma měla štěstí na dobrého dodavatele stránek a ten ji poradil, že předchozí kroky nestačí a že je třeba navíc ještě stránky pravidelně aktualizovat a propagovat. Firma tedy uzavře s dodavatelem dlouhodobou smlouvu, předává mu podklady a stránky se pravidelně aktualizují. Navíc je vyčleněno pár tisíc měsíčně z rozpočtu na bannerovou reklamu. I v takovém případě však očekávaný efekt nepřichází. Návštěvnost je minimální, o objednávkách či nových zákaznících získaných přes web ani nemluvě.

Ptáte se v čem je chyba? V tradiční představě o webu jako o prostoru pro prezentaci. To správné klíčové slovo totiž zní komunikace. Investuje-li firma s jednou e-mailovou schránkou vybíranou jednou týdně do firemního webu sebe víc a sebe lépe, jsou to jen vyhozené peníze. Jak tedy používat web tak, aby skutečně něco přinesl? Zde je pár nejdůležitějších zásad, platných pro komerční stránky:

  • Text i úprava stránek musí v návštěvníkovi vzbuzovat dojem dialogu. Pocit, že jsou zde stránky pro něj a že se o něj někdo stará během doby, kdy si je prohlíží.

  • Stránky musí nabízet co nejvíc prostředků, kterými s vámi může návštěvník sám zahájit komunikaci: e-mailové kontakty, odpovědní či poptávkové formuláře, kniha návštěv, interaktivní databáze otázek a odpovědí o vašich produktech a službách, diskusní fórum, formulář pro vyžádání pravidelného newsletteru, atd., atd.

  • Pro komunikaci s "webovými" zákazníky (i jen zájemci) musí být bezpodmínečně ve firmě někdo vyčleněn. U velmi malé firmy stačí alespoň jeden pracovník na 1-2 hodiny denně, u větší již bude spíš potřeba menší tým na plný úvazek.

  • Je třeba neustále vymýšlet nové a nové prvky, jak obsahové, tak formální, které zaujmou nové zákazníky a udrží ty staré. Firemní elektronický časopis, e-mailová konference pro podporu zákazníků, stále aktualizovaná znalostní databáze o vašich výrobcích, atd.

To vše vám nemůže zajistit žádný dodavatel. Ten může jen poradit, navrhnout strategii, vytvořit a technicky spravovat web, vyškolit vaše pracovníky. Nicméně to hlavní a nejdůležitější zůstává na vás: komunikovat všemi dostupnými prostředky s každým, kdo váš web navštíví.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.