Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Jak vybírat jméno pro doménu

Marek Prokop, vydáno/aktualizováno: 21.5.2001/02.03.2002

V minulém čísle jsme si řekli, jaký význam má vlastnictví domény. Pokud jste před tím svou doménu ještě neměli. doufám, že vás článek přesvědčil a rozhodli jste se doménu zaregistrovat. K tomu jse však třeba nejprve vybrat doménové jméno, což nemusí být zrovna jednoduché. Zde je několik tipů jak na to:

  • Nejprve, se musíte rozhodnout, do které TLD (doméně první, nejvyšší úrovně) svou doménu zařadíte. Pokud nechcete vystupovat pouze v zahraničí, měli byste určitě zvolit národní doménu CZ. Chcete-li svou firmu či produkt prezentovat i za hranicemi, přidejte i doménu COM. Jste-li nekomerční organizace (např. nadace), je naopak vhodná doména ORG.

  • Pro základní firemní prezentaci by se doménové jméno mělo shodovat s názvem firmy. Je-li plný název vaší společnosti příliš dlouhý, zkraťte ho. Ověřte si, jak vaši zákazníci a partneři váš název sami zkracují. Mnoho lidí se snaží uhodnout jméno domény z názvu firmy spíše, než aby ho hledali ve vyhledávacích službách.

  • Je-li osou vaše podnikání jeden klíčový produkt, jehož název (značka) je již obecně znám, zaregistrujte si ho jako doménové jméno. Nejtypičtější je tento postup např. u vydavatelů novin a časopisů, výrobců software, automobilových výrobců, atd. Máte- li klíčových produktů víc, je vhodné zaregistrovat doménu pro každý z nich.

  • Pokud jsou všechna vhodná jména obsazena, můžete zkusit název bez konkrétního významu. S tímto typem si usnadníte registraci, ale počítejte s nejvyššími náklady na propagaci. Vybírejte pečlivě, aby název zněl zajímavě, dobře se vyslovoval i psal. Pozor na názvy, u kterých může snadno dojít k překlepům či přeslechům.

  • Zkratková slova a novotvary implikující určitý význam se registrují o něco hůře než zcela bezvýznamová slova, ale snáze se pamatují a tedy i propagují. Pozor na části slov, která jsou někdy v určitém oboru nadměrně rozšířena (v IT např. com, sys, soft, dat) a dochází pak snadno ke zmatení zákazníků.

  • Slova z reálného života jsou nejpopisnější a nejsnáze se tedy pamatují a propagují. Mnoho vhodných slov i slovních spojení je však již obsazeno (v angličtině a v generických TLD COM, ORG a NET skoro všechna). Na druhou stranu se v češtině zatím trochu zapomíná na názvy složené z více slov. Nebojte se jich. Jako příklad vám mohou sloužit úspěšné názvy navrcholu, bytyvpraze, fotoobchod, dokina.

  • Zkratky se často špatně pamatují, nebo pletou s jinou zkratkou. Hodně zkratek na 3 písmena, které jsou nejatraktivnější, je již obsazeno. Pozor na snadnou výslovnost zkratky, a to i v angličtině.

  • Osobní, nebo místní jména se dobře se pamatují. Pozor ale na to, když vaše činnost přeroste vaši osobu či původní lokalitu. Určitou nevýhodou je také to, že osobní či místní jméno většinou nejde paralelně zaregistrovat jako ochrannou známku.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.