Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Cynthia Says™ - testování přístupnosti WWW stránek

Cynthia Says™ je validátor přístupnosti webového obsahu určený k testování WWW stránek podle norem WCAG 1.0 a Section 508. Výstupní zpráva je zatím v angličtině. Kompletní lokalizace do češtiny se připravuje.

Mějte na paměti, že testování přístupnosti stránek nelze plně automatizovat. Ve výstupní zprávě jsou proto uvedeny i body vyžadující ruční (vizuální) kontrolu.

Otestujte si stránku (Jak vyplnit?)

Jak vyplnit formulář

 1. Vložte URL stránky, kterou chcete otestovat, např.: http://www.sovavsiti.cz/. Tento údaj je povinný.

 2. Zvolte typ zprávy o přístupnosti, určující normu, resp. úroveň normy, podle které se bude testovat. Možnosti jsou:

  • Section 508 – zákon USA o přístupnosti stránek zdravotně postiženým,
  • WCAG 1.0 (Web Content Accessibility Gudelines 1.0), priorita 1 – testovat se budou kontrolní body s nejvyšší prioritou (tj. na úroveň A) podle normy W3C WCAG 1.0.
  • WCAG 1.0, priorita 1 a 2 – testovat se budou kontrolní body s nejnižší a střední prioritou (tj. na úroveň AA) podle normy W3C WCAG 1.0.
  • WCAG 1.0, priorita 1, 2 a 3 – testovat se budou všechny kontrolní body (tj. na úroveň AAA) podle normy W3C WCAG 1.0.
 3. Pokud testujete pouze dle WCAG, priorita 1, doporučujeme zaškrtnou volbu Chyby WCAG 1.0 s prioritou 2 a 3 nahlas jako upozornění a zároveň nastavit prioritu 2 nebo 3. Chyby těchto nižších priorit pak budou nahlášeny jen jako upozornění a nikoli jako chyby.

 4. Vytvoř zprávu o alternativních textech – pokud zaškrtnete, Cynthia bude hledat typické chyby v alternativních textech obrázků, způsobené vložením implicitních hodnot některými HTML editory.

 5. V případě chyb zahrň do zprávy zdrojový kód – pokud zaškrtnete a test neprojde, ke zprávě bude připojen opis zdrojového kódu testované stránky.

 6. Identifikuj se jako prohlížeč – umožňuje nastavit indentifikační řetězec, kterým se bude Cynthia identifikovat serveru. Vhodné v případě stránek, které jsou dynamicky generovány na straně serveru v závislosti na prohlížeči.


Přeloženo a použito se svolením HiSoftware. Překlad výsledné zprávy o přístupnosti, která je zatím v angličtině, se připravuje.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.